Help mee aan een bijzonder Zaans wandkleed
Draden van ons Nederlands Slavernijverleden (DvONS) brengt mensen uit heel Nederland samen. In iedere provincie wordt een monumentaal wandkleed gemaakt. Ook Noord-Holland werkt aan een eigen kleed, verdeeld over verschillende locaties. In het Zaans Museum maken we samen met inwoners het Zaanse deel. Later wordt dit verweven met de andere Noord-Hollandse delen tot één indrukwekkend wandkleed dat het verhaal van de provincie vertelt.
In het Zaans Museum werken we aan het Zaanse deel van maar liefst 5 x 2,5 meter. Twee keer per week is iedereen welkom om mee te doen. Met naald, draad, kleur en verschillende textieltechnieken brengen we samen het Zaanse verhaal tot leven.
Hoe kun jij bijdragen?
In de Verkadezaal van het Zaans Museum wordt een groot doek opgespannen waarop kunstenaar Raul Balai het ontwerp voor het Zaanse deel van het wandkleed tekent. Daarna begint het gezamenlijke maakproces.
Om dat in goede banen te leiden, zoeken we enthousiaste vrijwilligers die deelnemers willen begeleiden. Dat kan op allerlei manieren. Misschien houd je van organiseren, ben je een ervaren borduurder of puncher, of vind je het juist leuk om anderen op weg te helpen. Ervaring is mooi meegenomen, maar zeker geen vereiste.
Samen met de provinciale coördinator en het Zaans Museum wordt vooraf een productieplan gemaakt. Daarna begeleiden we deelnemers, bewaken we de voortgang en zorgen we ervoor dat iedereen met plezier kan bijdragen.
Een deel van het wandkleed wordt bovendien op andere locaties in Zaanstad gemaakt. Ook daarvoor zoeken we vrijwilligers die willen helpen met coördineren, begeleiden of organiseren.
Voor iedereen die graag meedoet
Dit project is er voor iedereen. Voor mensen die graag met textiel werken én voor mensen die nieuwsgierig zijn naar de verhalen achter het wandkleed. Ook als je nog nooit hebt geborduurd of gepuncht, ben je van harte welkom. Juist doordat mensen met verschillende achtergronden, ervaringen en talenten samenwerken, ontstaat er iets bijzonders.
Waarom meedoen?
- Je werkt mee aan een uniek kunstwerk dat door honderden mensen samen wordt gemaakt.
- Je ontmoet nieuwe mensen en maakt deel uit van een betrokken Zaanse community.
- Je leert nieuwe technieken of deelt juist je eigen kennis en ervaring met anderen.
- Je draagt bij aan een project dat uitnodigt om stil te staan bij het Nederlandse slavernijverleden en de sporen die daarvan nog altijd zichtbaar zijn.
Elke steek, draad en bijdrage telt. Samen maken we een kunstwerk waarin alle verhalen en alle makers een plek krijgen.
Doe je mee?
Lijkt het je leuk om als begeleider mee te werken aan dit bijzondere project? Of wil je eerst wat meer informatie?
Mail dan naar h.kreuk@zaansmuseum.nl. We vertellen je graag meer.
Zet je talenten in bij het Zaans Museum
Ons museum draait op de inzet van enthousiaste vrijwilligers.
Zoek jij betekenisvol vrijwilligerswerk waarin je jouw talenten kunt inzetten én nieuwe mensen ontmoet?


